ENZEDRA Bílá místa rolnické historie: Místní užitkové a okrasné rostliny jako cesta ke zvyšování druhové rozmanitosti regionu

Dovednosti starých hospodyněk pro nové kuchyně

Téma gastronomie a vaření na každé akci přitahovalo návštěvníky nejvíce. Ukázky a ochutnávky byly v programu na většině akcí realizovaných v rámci projektu. Návštěvníci dostávali k dispozici recepty, popř doporučení a rady. V rámci projektu bylo opakovaně potvrzováno, že i při absenci cizokrajných surovin, přísad, koření a dalšího dokázaly hospodyně uvařit dobrá jídla, zdravá a dobře stravitelná, odpovídající trendům moderního vaření. Byly využívány plody nejen vypěstovaného na zahradách a polích, ale také ovocných stromů – v kraji nejčastěji jablka, hrušky, švestky a třešně. Z méně obvyklých suroviny byly používány tradiční dýně, cukrová řepa, tuřín a brambory, a to k výrobě hlavního jídla, nejen přílohy. Je zjevné, že návratem k historickým způsobům stravování můžeme udělat maximum jak pro sebe, tak i pro zachování zdravé země (i Země).

Ze zajímavých receptů Krušnohoří:

Bramborový toč – Dotsch (Datsch)

Najemno nastrouháme přibližně 1 kg syrových brambor a slejeme z nich vodu. Přidáme podmáslí nebo mléko, najemno nasekanou cibuli, popř. česnek, 3 vejce, osolíme, opepříme a přidáme drcený kmín. V případě potřeby zahustíme polohrubou moukou. Vše pečlivě promícháme. Ve vlažném mléce s trochou mouky necháme vzejít droždí a vmícháme do bramborové hmoty. Upečeme v dostatečně vymazaném pekáčku, vysypaném strouhankou, anebo vylitém 1 - 2 cm oleje.

Kouřící dívka – Rauchermad (Raachermaad)

Brambory uvařené ve slupce oloupeme, rozmačkáme a smícháme s trochou soli. V ruce vytváříme malé placičky, které smažíme na pánvi vymazané trochou tuku. Původně se používal lněný olej nebo špek. Placičky se opékají jen z jedné strany, nesmí se připálit. Po opečení se sypu cukrem a polévají rozvařenými jablky

Koláč z ječné mouky (recept získaný díky vlastnímu výzkumu)

Ve vodní lázni šleháme do zhoustnutí 2 lžíce medu, 2 vejce, 70 g tuku (nejlépe másla) a 150 g cukru. Smícháme 500 g ječné mouky s 1 lžičkou jedlé sody a vše přidáme do krému. Ze všeho propracujeme pevné těsto, které rozdělíme na 12 dílů. Z každého vyválíme tenkou placku o velikosti talíře a zprudka upečeme.


(Další úprava není známá. Je možné, že povrch se potírá nebo zdobí ovocnými nebo tvarohovými pomazánkami. Některé popisy, jako např. také tance, zvyky, recepty, melodie, aj., se dochovaly pouze v útržkovité podobě. Zapisovatel spoléhal na obecné povědomí, takže u receptů se často zapisoval pouze počet nebo hmotnost surovin, z nichž se známé jídlo připravilo v obvyklém množství nebo podobě.)


© 2024 - Ing. Vladimír Zvala